Saturday, December 28, 2013

Tatra Jasne Pelne

Hele õlu 
Tootja: Zywiec 
Asukoht: Poola 
Kangus: 6,0%
Taara: Klaas 0,65l
Hind: ~0.75 eurot

Hirmsad õlled jätkuvad. Juba suur kogus on paha. Pidustustest väsinud käsi tõrgub tõstmast sellist mürsku. Maitse ei saa olla midagi ootamatut, sest mõned kuud tagasi Poola-Slovakkia-Ungari reisil käies, oli see üks põhijooke. Ei teagi miks. Magus rõve õlu on :(

Saturday, November 30, 2013

Arany Aszok Felbarna

Tume õlu (amber vms)
Tootja: Dreher
Asukoht: Ungari
Kangus: 5,1%
Taara: Klaas 0,5l
Hind: ~0.75 eurot

Suvalisest Tokaj toidupoest kaasahaaratud õlu, mis jäi bussis joomata, sest blogisse oli vaja sissekannet.
Väga kerge maitsega õlu, mida võib ilmselt päris mitu pudelit järjest lakkuda. Ei tekita erilisi emotsioone. Nagu üks tüüp Internetis mainis selle õlle kohta, et tegemist on õllega ja talle õlu meeldib. Joodav, ei midagi enamat.

Wednesday, November 27, 2013

Bomble Bee 17

Hele õlu (pilsner) 
Tootja: Backyard Brewery
Asukoht: Rootsi
Kangus: 4,7%
Taara: Purk 0,33l
Hind: ~2 eurot

Järjekordne õlu Rootsi väiketootjatelt. Eelmine õlu oli väga kõva humalaaroomiga, siis selle õlle puhul ootan sama (lisaks ka tugevamat maitset).  
Lõhn on jällegi paljulubav: natukene vähem humalat, kuid hapukas. Maitse on kahtlemata tugevam, järelmaitse mõrkjas. Siiski pole tegemist mingi imejoogiga ja eufooriat ei teki. Peale poolt klaasi on täiesti suvaline lake, ainult nõrk humalanüanss jääb kurgulage paitama. Kahju.

Beervana

Hele õlu
Tootja: Brutal Brewing
Asukoht: Rootsi
Kangus: 4,5%
Taara: Purk 0,33l
Hind: ~2 eurot

Purgi välimus ja kiri "Summer Edition" ei viita kuidagi sellele, et seda jooki peaks jooma kõige hullemal novembrikuu päeval. Aga mis teha, niigi on see liiga kauaks külmkappi vedelema jäänud ja parim ennegi kahe kuuga ületatud. 
Õllel endal on väga mõnus humalane lõhn, mida võikski nuusutama jääda. Maitse on kergem, kui ootasin, kuid siiski mõnusalt mõrkjas ja värskendav. Kergelt on tunda ka puuviljade nooti. 
Ei oskagi midagi pikemalt öelda. Midagi väga ootamatut selles õlles ei olnud.

PS. Lõhnab paremini kui Teen Spirit.

Wednesday, September 25, 2013

Trappistes Rochefort 8

Pruun õlu? (trappist)
Tootja: Trappistes Rochefort
Asukoht: Belgia
Kangus: 9,2%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ???

Järjekordne tuumaõlu, sedakorda siis mungapoiste tehtud. Pudelit avades toimus plahvatus ja pidin kohe suuga olukorda päästma. Esmane mulje oli igatahes hea. Klaasi katvat tihedat vahtu mekutades ei tundugi, et õlu nii kange oleks.  
Lõpuni klaasi valades lõi põhjast üsna palju pärmi üles, mis muutis õlle natukene hapukamaks. Maitsetervik on midagi väga mõnusat, raske on kirjeldada midagi nii head. Peab ise proovima!

Tuesday, September 24, 2013

Gruut Inferno

Hele õlu (ale)
Tootja: Gruut
Asukoht: Belgia
Kangus: 9%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ???

Uh, järjekordne kange õlu, mille avamist olen edasi lükanud. Ei tea, kas kaks tuld kusevat poissi etiketil viitavad millelegi? Äkki eesseisvale eesnäärmepõletikule? 
Pudelist nuusutades on kohe tunda magusat käärimise lõhna - natukene meenutab vahuveini. Väljavalades tekib kohe tihe vaht, millest läbijoomine ei tundu eriti meeldiv tegevust võttes arvesse eelnevaid kogemusi kangete õlledega. Julge hundi rind on vahune ja kõige halvem üllatus jäi olemata. Jah, vaht on magus nagu arvasin, kuid lisaks on sellel hapukas maitse, mis muudab paljugi. Ehk annab lootust, et õlu ise on hea.
Esimesed lonksud on paljulubavad. Hapu nünanss muudab selle põrgulise täiesti joodavaks ja huvitavaks elamuseks. Lisaks hapule maitsele on tunda ka sellist magusa-mõrkja vaheldumist, mis sellise volliga õllede puhul on tavaline. Varitseb oht, et lõpp kisub liiga alkoholiseks. Tõsi, lõpp vajub, kuid ei muutu liiga ebameeldivaks - kannatab nina krimpsutamata ära juua. Võib vist öelda, et üks normaalsemaid kangeid heledaid, mida olen proovinud.

Thursday, August 29, 2013

Alma-Ata Yachmennoye

Hele õlu (pilsner)
Tootja: Carlsberg Kazakstan
Asukoht: Kasahstan
Kangus: 4,4%
Taara: Pudel 0,5l
Hind: 60 senti???

Sõber käis Kasahstanis ja tõi mulle ühe õlle. Nagu näha, siis on rahvusvaheliste suurkorporatsioonide küüned jõudnud kõikjale. Kohe-kohe avan pudeli ja selgub, kas tegemist on tavalise euroõllega.
Ei teagi, kas süüdi on raske trenn ja viis päeva ilma õlleta, kuid esmamulje on üsna mõnus. Õlu on äärmiselt mahe, kuid ei ole vesine nagu meie pilsnerid. Kuidagi pehme ja meeldivalt magus. Äkki on süüdi ka võimalus, et see õlu on realiseerimisaja ületanud. Nimelt istus see isend külmkapis rohkem kui aasta. Kui esimene "vaimustus" üle läheb ja pudel poole peale hakkab jõudma, tekib teatud tüdimus. Ikkagi suht suvaline lake, pole kahju, et otsa saab :(

Tuesday, July 30, 2013

Veidikene möla vahelduseks

Pool suve möödas ja blogi seisab tühjana. Õlut kuhjub ja kuhjub. Lihtsalt ei viitsi kirjutada. Jätan tänagi õlle joomata ja räägin parem sellest, kuidas välismaal õlleeluga lood on. 
Nojah, ma olen tegelikult ühe korra kirjutanud Lätist. Tegelikult on vahepeal nii mõneski riigis käidud, kuid õlut pole ma sealt eriti kaasa vedanud kuigi kohapeal on kõvasti seda pruugitud.
Kõige eksootilisem riik on kahtlemata Hiina, kuhu mu õllemaias kõri sattunud on. Samas pole Hiina kohta palju öelda. Õllevalik oli seal üsna piiratud. Domineerisid kohalikud margid, mis olid laagrid. Kangus jäi sinna 2,5 - 4,5 volli juurde. Hind oli muidugi soodne. Tänaval maksis õlu umbes 0,3 - 0,8 eurot. Poes oli veel odavam. Tihtipeale oli 0,6 liitrine pudel soodsam kui 0,33 purk. Välismaist kraami leidus ka. Enamasti oli see ameeriklaste Budweiser. Kohaliku õlle kohta ei saa midagi halba öelda, täiesti normaalne tavaline laagertüüpi õlu. Millegi joodamatu otsa ma ei kommistanud - vahest oli kõige kehvem Snow-nimeline ~2 volline õlu, mis oli liiga lahja maitsega. Kõige parem asi Hiina õlle juures oli muidugi see, et seda müüdi kõikjal ja ööpäevaringselt.
Sai käidud ka Ukrainas. Ka seekord jääb ülevaade üsna pinnapealseks, sest ma ei sattunud ühtegi suuremasse poodi, kus oleks võinud midagi huvitavamat kohata. Väikesemates poodides oli peamine tegija Obolon ja teised niiöelda reaõlled (nagu A Le Coq ja Saku). Nagu arvata oligi, siis domineeris laager ja kõik oli joodav, mingisuguseid negatiivseid üllatusi ei olnud. Õlu oli muidugi odavam kui Eestis. Keskmine hind võis sinna 50-60 sendi juurde jääda. Võimalik, et supermarketites oli see veelgi odavam. 
Sildi pärast ostsin Rootsist. Täiesti tavaline lake. Maksis ~1.8 eurot.
Kõige värskemad mälestused on äsjakülastatud Skandinaaviast. Just sai käidud autoreisil Soomes, Rootsis ja Norras. Seekord ostsin ma õlut kaasa ja millalgi on oodata uusi ülevaateid. Kõige õllesõbralikuma riigi mulje jättis Rootsi. Peamiselt oli selle taga hind. Kui oled isukas õllesõber, siis Norras läheb raskeks. Eriti kui vahelduseks tahad midagi paremat, kui tavaline laager. 
Kõigis kolmes riigis on alkoholi kättesaadavuse piiramiseks sisseseatud riiklikud alkoholimüügi monopolid. Toon siin väikse nimekirja nendest:
Soome - Alko - joogid alates 4,7% - numbrit ei tea, kuid tundus, et igas suuremas kaubanduskeskuses oli olemas
Rootsi - Systembolaget - joogid alates 3,5% - 418 poodi
Norra - Vinmonopolet - joogid alates 4,75% - 284 poodi
Lisaks sellele on need poes üsna piiratud ajal lahti. Näiteks Rootsis pandi nädala sees pood kell kuus kinni ja laupäeval kell kaks. Pühapäeval oli suletud. Seega, kui pole võimalust spetsiaalset alkoholipoodi külastada, tuleb leppida tavalise toidupoega. Kõige eesrindlikum valik oli Soome supermarketites, kus leidus päris mitmesugust kraami lisaks tavapärasele laagrisodile. Rootsis ja Norras pidi enamasti leppima täiesti tavalise õllega. Rootsis oli lisaks kõigele see veel seaduse tõttu üsna vesine. 
Väga imeliku kõrvalmaitsega õlu. Ei olnud just parim Rootsi õlu.
Kui Rootsi ja Soome spetspoodides oli õllevalik üsna korralik, siis Norras oli seis üsna nutune. Narvikus (Võru suurune linn) oli Vinmonopoleti õlleletis umbes 10 kohalikku õlut ja 15 välismaist. Hinnad olid ka mõnusad: algasid 5 eurost ja lõppesid 12 euro juures. Kui 2008. aastal tundusid hinnad supermarketis veel vastuvõetavad (2 euri 0,5l purk), siis praeguseks olid need kerkinud 3-4 euro peale. Leti ääres mõtled, et sellise raha eest saab Eestis väga hea belgia õlle. 
Rootsis oli olukord natukene parem, sest kõige tavalisema õlle sai spetspoes kätte euroga. Kui soovisid midagi paremat, siis tuli arvestada 2-3 euroga. Valik oli üsna korralik ja poodide lõikes kõikus. Supermarketist oli võimalik sikspäkk saada 4 euroga, mis on samuti päris okei hind. 
Soome Alkos olid hinnad seevastu kallimad kui Rootsis, kuid valik oli natukene parem. Korraliku gurmeeõlle eest pidid loovutama 3-4 eurot.

Keda huvitab rohkem reisimise pool, siis selle kohta saab lugeda minu reisiblogist. Tõsi, hetkel pole seal veel midagi uut, kuid kohe-kohe on valmimas korraliku referaadimõõtu reisikiri Hiina kohta ja eks millalgi kirjutan ka teistest seiklustes.

Tuesday, May 7, 2013

Bruveris Ingver alus Kirsu

Hele õlu
Tootja: Bruveris
Asukoht: Läti
Kangus: 5,5%
Taara: Pudel 0,5l
Hind: 1 euro

Sattusin poolkogemata Lätti ja käisin Ape poes. Pood oli väike Elvi ja valik oli kesine. Siiski tundus antud õlu kõige huvitavam ja mis seal salata - päris paljud läti õlled on järgi proovitud. Lisaks on tegemist väiksema tootja õllega, Aldaris ja Cesu ei paku eriti huvi.
Õlu ise on väga kirsine. Tõsiselt tugev kirsilõhn ja maitse domineerivad kõikjal.
Ainus, mis viitab sellele, et tegemist on õllega, on järelmaitses tajutav õlle mõru maitse. Lisaks kirsile on tunda õrnalt teatud tüüpi klaaskommide maitset. Suhkruga pole kokku hoitud, klaasis on seda sulanud kujul hõljumas. Ahjaa, see õlu peaks olema ingveriga, kuid antud juhul jääb see märkamatuks.
Väga raske on öelda, kas see on hea või halb õlu. Või kas seda võiks üldse õlleks nimetada. Äkki on õllejook? Radleri tüüpi jook, kus õllemaitse on vaid vaevu tuntav? Eks proovige ise.

Täiendus
Peale arvustuse kirjutamist mekutasin edasi ja üha enam hakkas see õlu vastu. Ilmselgelt on see ikka liiga magus, et pool liitrit sisse valada. 0,33 oleks piisav.

Tuesday, April 30, 2013

Dr. Diesel

Hele õlu
Tootja: Heineken?
Asukoht: Venemaa
Kangus: 4,4%
Taara: Pudel 0,5l
Hind: ?

Käidi Venemaal ja mulle toodi väike kingitus. Vene keelt ma ei oska ja täpselt ei tea, kes selle teinud. Tuleb Internetti usaldada ja loota, et Venemaal asuv Heinekeni tehas on selle teinud.
Nii lõhn kui ka maitse viitavad sellele, et tegemist on mingisuguse niiöelda Carlsbergi või Heinekeni alternatiiviga. Ega midagi rohkemat ei oskagi öelda, pole kaua Carlsbergi või Heinekeni joonud, et saaks täpsemini võrrelda. Äkki on natukene hapukam nagu vene õlled kipuvad olema?

Sunday, April 28, 2013

Scheldebrouwerij Mug

Hele õlu
Tootja: Scheldebrouwerij
Asukoht: Belgia
Kangus: 5,3%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ?

Jõuluvana toodud varud kestavad veel. Igatahes pole ma päris kindel, kas see õlu on tehtud Belgias või Hollandis, sest kodulehekülg on ainult flaami keeles ja aadressiks on Holland. Pudelil on siiski Belgia aadress.
Ainuke inglisekeelne lause pudelil väidab, et õlu on filtreeimata ja pastöriseerimata. Lisaks on lastud õllel pudelis edasi käärida. Internetis uurides selgub, et tegemist on english pale ale'iga või siis lihtsalt blond õlu.
Klaasis on õlu väga hägune ja seal hõljuvad üsna suured tükid. Maitse on üsna mõrkjas. Järelmaitse samuti. Vahepeal midagi märkimisväärset ei ole. Paras pettumus, sest viimased belgia õlled on kõik väga erilised ja meeldivad üllatused olnud.

Tuesday, April 23, 2013

Dallmayr

Hele õlu (nisuõlu)
Tootja: Dallmayr
Asukoht: Saksamaa
Kangus: 5,2%
Taara: Pudel 0,5l
Hind: ?

Onu Siim käis Saksas ja tõi mulle ühe õlle. Õlu oli ilusasti paberisse pakitud. Läks mitu kuud aega, õlu jõudis juba realiseerimisaja paari nädalaga ületada ning nüüd on see minu ees lahtiselt. Esimene reaktsioon oli, et see ei olegi valge õlu. Ma pole kunagi varem nii selget nisuõlut näinud. Pealevaadates võiks vabalt öelda, et see on suvaline pilsner.
Taipasin, et võiks natukene pudelit loksutada. Õlu on ikkagi neli kuud külmkapis settinud. Tulemus muutus hägusemaks, kuid üks asi on ikkagi kahtlane: vaht on väga minimaalne ja kaob kohe. Aga las olla. Maitse on täiesti okei, ei häiri, kuid samas ei üllata ka.

Sunday, April 14, 2013

Bourgogne Des Flandres

Tume õlu
Tootja: Anthony Martin 
Asukoht: Belgia
Kangus: 5%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ?

Pole kaua kirjutanud ja jõuluvana kingitud õlled hakkavad külmakapis riknema. Õnneks antud isend mitte. Algselt vaatasin, et realiseerimiskuupäev on mitu kuud üle läinud ja maitse tundus imelikult hapukas. Kahtlemata ei pruugi see tähendada, et õlu on halvaks läinud. Viimastes sissekannetes kirjeldatud õlled on just näidanud, et õllemaailm on väga kirju ja avastamisrõõmu jagub.
Õnneks olin ma valesti vaadanud ja konkreetne õlu säilib veel kümme kuud. Nagu eelnevalt mainitud, on tegemist hapu õllega ja Internetist lugedes sain teada, et täiesti on olemas selline klassifikatsioon nagu hapu õlu. Hapu maitse on mulle alati meeldinud. Lisaks hapule maitsele on tunda ka kirsimaitset. Järeltmaitses domineeribki magusus ja kirss. Soovitan, hea magustoit!


Tuesday, January 15, 2013

St. Bernardus Wit

Hele õlu (nisu)
Tootja: St. Bernardus Brewery
Asukoht: Belgia
Kangus: 5,5%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ?

Väga ilus valge õlu. Polegi varem nii heledat õlut näinud. Maitse on üsna leebe ja värskendav. Ei viitsi pikalt nämmutada, midagi väga üllatavat ei olnud. Soovitan.

Tuesday, January 8, 2013

Delirium Christmas

Hele õlu (vaskne)
Tootja: Brewery Huyghe
Asukoht: Belgia
Kangus: 10%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ?

Jõuluvana tõi sellise huvitava õlle. Kolmekordselt kääritatud purakas. Mulle üldiselt ei meeldi kanged õlled, eriti kui tegemist pole porteriga. Aga antud juhul võib vist üsna julgesti öelda, et tegemist on ilmselt kõige parema kümnevollise õllega, mida joonud olen. Kuigi jah, see tüüpiline magus alkoholimaitse on ikka kuradi tuntav.
Pudelil on kirjas, et seda on kolmekordselt kääritatud õlu ning klaasi valades selgub, et filtreeritud pole seda ka. Ma vähemalt loodan, et need suured latakad seal sees viitavad sellele. Lõppeks arvan, et selle õlle suurim väärtus on jõuluteemaline roosa elevant. 

Sunday, January 6, 2013

Rodenbach Grand Cru

Tume õlu
Tootja: Rodenbach
Asukoht: Belgia
Kangus: 6%
Taara: Pudel 0,33l
Hind: ?

Tegemist on mingisuguse seguõllega - sisuliselt on kaks erinevat õlut kokku segatud. Ma pole enda teada varem sellisel meetodil valmistatud õlut joonud. Ma ei tea, kas selle õlle maitse on just eelnevast tingitud, kuid tegemist on väga omapärase joogiga. Ma pole kunagi varem nii haput õlut joonud. Ka lõhn on omapärane, võiks lausa öelda, et "haiseb" nagu peet.
Esimene laks, mis suud tabab, petab kohe ära. Tundub nagu oleks tegemist halva koduõllega (nagu enamus neist), kuid kiiresti saabuv järelmaitse kinnitab, et tegemist on väga hea õllega. Kes pole proovinud, siis proovige, saate teada, et õlu võib ka niimoodi maitseda.